Ο δεύτερος διάλογος για τις Πρώτες Ύλες στην Ελλάδα, “EIT Raw Materials: 2nd Greek Raw Materials Community Dialogue”, πραγματοποιήθηκε στο ξενοδοχείο Hilton, στην Αθήνα, στις 23-24 Οκτωβρίου 2017. Η διημερίδα διοργανώθηκε από το Εργαστήριο Μεταλλουργίας του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου και το  Eastern Co-Location Centre (ECLC) του EIT RawMaterials.

Το EIT RawMaterials μαζί με το Εργαστήριο Μεταλλουργίας του ΕΜΠ το 2016, ανέλαβαν από κοινού την πρωτοβουλία να ξεκινήσει μια σειρά εκδηλώσεων σε ετήσια βάση για την Ελληνική Κοινότητα των Ορυκτών Πρώτων Υλών το 2016. Στη διημερίδα του 2016 σημειώθηκε μεγάλη επιτυχία, συγκεντρώνοντας περισσότερους από 150 ενδιαφερόμενους σε ένα παραγωγικό και ανοιχτό διάλογο. Η έκδηλη ανάγκη για διάλογο των αναγκών του κλάδου και η επίκληση από τους συμμετέχοντες για συνέχιση τέτοιων δράσεων αποτέλεσε εφαλτήριο για τη διοργάνωση ανάλογης διημερίδας και το 2017.

Συνεχίζοντας την επιτυχία της πρώτης χρονιάς, η διημερίδα “EIT Raw Materials: 2nd Greek Raw Materials Community Dialogue” συγκέντρωσε περισσότερους από 160 συμμετέχοντες από τη Βιομηχανία (Μεγάλες αλλά και Μικρομεσαίες Επιχειρήσεις), την Πολιτική Ηγεσία (Εθνική και Περιφερειακή), τον Ακαδημαϊκό χώρο και τα Ερευνητικά Ινστιτούτα της Ελλάδας αλλά και Ευρωπαικούς Οργανισμούς του κλάδου των Πρώτων Υλών ως μέλη της Κοινότητας του EIT RawMaterials.
Ο κεντρικός στόχος της φετινής εκδήλωσης ήταν η ανακοίνωση της ίδρυσης του EIT RawMaterials Hub – Regional Center Greece ή Περιφερειακό Κέντρο Ελλάδας για τις Πρώτες Ύλες, ως υποστηρικτικό εργαλείο για τον κλάδο των Πρώτων Υλών και τους εμπλεκόμενους φορείς.
Στη διημερίδα συμμετείχαν αρκετοί ομιλητές από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση, θέτοντας την παρούσα κατάσταση του κλάδου των Πρώτων Υλών στη χώρα αλλά και την Ευρώπη, ενώ έγινε συζήτηση για ζητήματα τεχνολογικής προτεραιότητας και καινοτομίας, ευρωπαϊκής, εθνικής και περιφερειακής στρατηγικής πολιτικής, μηχανισμών και εργαλείων χρηματοδότησης, αλλά και για προτάσεις εφαρμογής νέων εργαλείων και μηχανισμών στον κλάδο, καθώς και για το EIT RawMaterials Hub – Regional Center Greece.
Επίτιμοι ομιλητές της εκδήλωσης ήταν ο κ. Γενικός Γραμματέας Μιχάλης Βερροιόπουλος του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας, ο κ. Γενικός Γραμματέας Ευστράτιος Ζαφείρης του Υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης, η κα. Γενική Γραμματέας Ματρώνα Κυπριανίδου του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, η κα. Ευρωβουλευτής Εύα Καιλή, ο κ. Ιωάννης Μανιάτης και η κα. Mathea Fammels από το Ευρωπαικό Ινστιτούτο Καινοτομίας και Τεχνολογίας (European Institute of Innovation and Technology – ΕΙΤ). Η κα. Εύα Καϊλή δεν κατάφερε να παραστεί λόγω ανειλημμένων υποχρέωσεων, όπως και ο κος Μανιάτης, ο οποίος απέστειλε εποστολή η οποία διαβάστηκε στο κοινό. Ομιλητές της πρώτης μέρας της διημερίδας ήταν επίσης, οι κ.κ. Krzysztof Kubacki και Markus Klein από το EIT RawMaterials, ο κ. Μιχάλης Μητσόπουλος από τον ΣΕΒ, ο κ. Χρήστος Καβαλόπουλος από το Σύλλογο Μεταλλευτικών Εταιρειών και η κα. Κατερίνα Παπαδούλη από το PRAXI.
Η δεύτερη ημέρα ξεκίνησε με την παρουσίαση του Regional Center Greece με τις ομιλίες των κ. Krzysztof Kubacki απο το EIT RawMaterials και Αντώνη Πολίτη από το ΕΜΠ. Ακολούθησε μια παραγωγική συζήτηση κατά την οποία πολλοί από τους συμμετέχοντες αναφέρθηκαν σε διάφορα προβλήματα του κλάδου, στην αντιμετώπιση των οποίων θα μπορούσε να συμβάλει το υπό σύσταση κέντρο. Ακολούθησαν οι παρουσιάσεις με θέμα την τωρινή κατάσταση, τις ανάγκες καθώς και τα μελλοντικά βήματα του Τριγώνου Γνώσης: Πανεπιστήμια & Ερευνητικά κέντρα, από την Επικ. Καθ. Του ΕΜΠ κα. Μ. Ταξιάρχου, Βιομηχανία από τον κ. Α. Κλάδη, Συνιδρυτή της εταιρίας Admirys, και Πολιτική και Διακυβέρνηση από την Αν. Καθηγήτρια του ΕΜΠ κα. Α. Αδάμ. Η δεύτερη ημέρα έκλεισε με μια παραγωγική συζήτηση μεταξύ των συμμετεχόντων.

Παρουσιάσεις

EIT – The Institute that fosters Innovation with KTI, Mathea Fammels, Head of Unit Policy and Communications, EIT

Ministry of Education, Research & Religious Affairs – RM sector in research and education strategy Patricia Kiprianidou, Secretary General for Research and Technology, Ministry of Education, Research & Religious Affairs

EIT RawMaterials Objectives, Actions, Success stories, Future plans, Krzysztof Kubacki, ECLC General Manager, EIT RawMaterials